Osteopatia

rehabilitacja bielsko biała

OSTEOPATIA – medycyna osteopatyczna

Codziennie – dzięki indywidualnemu oraz całościowemu podejściu do pacjenta – metoda osteopatii zyskuje coraz więcej zwolenników. Dlatego też zapraszam was na rehabilitacja. Indywidualne podejście oraz częste wizyty postawią Państwa na nogi.

Twórca osteopatii

Twórcą pierwszej szkoły osteopatii był amerykański lekarz Andrew Taylor Still, który interesował się technikami manualnymi leczenia chorób somatycznych już od lat 70-tychy XIX wieku. Przez ostatnie lata wiedza osteopatyczna ciągle poszerzała się i ewaluowała, tak że obecnie jest szeroką gałęzią wiedzy. Osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta po ukończeniu dodatkowych 4- lub 5-letnich studiów podyplomowych.

Czym jest osteopatia i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jest jedną z metod leczniczych, która opiera się na wykorzystaniu badania manualnego (inaczej dotykowego lub palpacyjnego) do stawiania diagnozy i leczenia dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej. Głównym działaniem osteopaty jest odpowiednia palpacja mięśni, powięzi, wiązadeł, kości i odbywa się to m.in. poprzez rozciąganie mięśni, odbarczanie nerwów czy ucisk. Efektem zabiegu jest przede wszystkim uwolnienie ograniczeń ruchomości, co prowadzi do przywrócenia ciału równowagi.

W tym rodzaju terapii nie wykorzystuje się środków farmakologicznych, ale czerpie się z naturalnej zdolności samoregeneracji narządów i tkanek człowieka. Osteopatia może stanowić zarówno samodzielną metodą leczenia, jak i uzupełnienie dla medycyny akademickiej.

Osteopatia wyróżnia się na tle innych metod leczenia traktowaniem człowieka jako integralnej całości. Takie podejście wyklucza zajmowanie się tylko wybraną częścią ciała – by odkryć przyczynę schorzenia należy spojrzeć na pacjenta systemowo i zbadać jego cały organizm. Zdrowie człowieka to harmonijna współpraca wszystkich układów narządów.
Ponadto w terapii bierze się pod uwagę styl życia pacjenta, w tym jego przyzwyczajenia żywnościowe i ruchowe.